A burkolatok felújítása kihívást jelenthet számodra, különösen akkor, ha bent laknál a felújítás ideje alatt. Érdemes átgondolni ennek a döntésnek a következményeit, mert jelentősen megnövelheti a felújítás idejét ez az apróságnak tűnő tény. Persze tudom, hogy az esetek többségében meg kell oldani ezt a helyzetet. Ebben az írásomban ezt igyekszem összefoglalni számotokra egy esettanulmány keretén belül.

Az egyik fő ok, hogy a bentlakás megnöveli a felújítás idejét, az az, hogy a  meg kell várnia, hogy a megrendelő elhagyja az adott helyiséget a munka elvégzése előtt, majd miután befejezte a munkát, újra vissza kell helyeznie a bútorokat és használati tárgyakat. Ez időigényes folyamat, amely jelentősen növeli a felújítás idejét.

Számolni kell a folytonos por jelenlétével is.

Bár a magam részéről igyekszem mindent megtenni, hogy a lehető legpormentesebben dolgozzam, azonban sajnos munkálataim során így is kikerülhetetlen ez a probléma. Tavaly végzett elemzésem alapján a bentlakásos burkolások szinte minden esetben tovább tartottak a tervezettnél. A folytonos ide-oda pakolás rengeteg időt elvett, viszont ami a leginkább befolyásolta a munkálatokat, az a rengeteg holt idő. Mivel csak részlegesen lehetett használni egy-egy helyiséget, a szerszámaim a következő munkaterületet foglalták el. Ebből adódóan nem lehetett párhuzamosan haladni – akár előkészíteni – a következő munkafázisokkal.

A bentlakás másik hátránya az, hogy a kivitelezők nem tudják teljes mértékben kihasználni a munkaidőt. A munkát meg kell szakítani, ha a megrendelő szeretné használni valamelyik helyiséget, vagy éppen ebédelni szeretne. Ez a megszakításokkal tarkított munka jelentősen megnöveli a felújítás idejét, és gyakran befolyásolja a munka minőségét is.

Ide tartozik például, amikor egy mosdó helyiség kap új burkolatot és ideiglenesen megszűnik a wc használatának lehetősége. Ilyen esetekben általában gyorskötő ragasztót alkalmazom, így már 4 óra elteltével újra igénybe lehet venni. Viszont tudni kell róla, hogy ez jelentősen növeli a munkálatok anyagköltség oldalát.

Az állatok jelenléte a lakásban további problémákat okozhat a felújítás során.

Megzavarhatják a munkálatokat, és esetleges baleseteket is szenvedhetnek, vagy okozhatnak, ha például valamilyen segédanyagba belenyalnak, szájukba veszik. Esetleg egy véletlenül elpattant csempeszilánkba lépnek, vagy lenyelik. Ez sajnos végzetes kimenetelű lehet. Éppen ezért fontos, hogy az állatokat elzárják a felújítás ideje alatt, és csak akkor engedjék be őket az adott helyiségbe, amikor a munka befejeződött. A legnagyobb körültekintéssel eljárva sem tudom garantálni a szabadon lévő kedvencek épségét, hiszen ilyenkor részlegesen a lakás munkaterületté válik. Itt pedig a legszigorúbb szabályokat kell követni mindenki épsége miatt.

Összességében, ha lehetséges, érdemes elhagyni a lakást a felújítás ideje alatt. Ha ez nem lehetséges és mindenképpen bent laknál a felújítás során, akkor érdemes a lehető legjobban megszervezni a munkafázisokat, és figyelembe venni a fent említett tényezőket. A felújítás idejének megduplázódása jelentős anyagi és időbeli terhet róhat az ügyfélre, ezért érdemes odafigyelni ezekre a dolgokra a tervezési folyamat során, hogy a munkálatok minél gördülékenyebbek legyenek.